A COVID-19 hatásai a határrezsimre Magyarországon

A koronavírus-járvány első hulláma általános határzárat eredményezett az egész világon, a legtöbb esetben az érintett szomszédos országok előzetes tájékoztatása nélkül. Ezek a lépések komoly gondokat okoztak egyes országok egészségügyi ellátásában, gazdaságának működésében. A második hullám idején a teljes lezárásra elvétve akadt példa, de a kormányok különféle szabályozókkal továbbra is nehezítették a szabad mozgást. Ez különösen az Európai Unión belül okozott problémákat, ahol a négy szabadság elvének megfelelően már jelentősen előrehaladt a határon átnyúló integráció. Vizsgálatunk célja az egyes magyar határok mentén a járvány idején történt változások dokumentálása és elemzése – különös tekintettel az esetleges hosszú távú hatásokra.

A tanulmány az alábbi borítóra kattintva olvasható: 

 

 

A Mission Opérationnelle Transfrontalière (MOT) a Regionális Főigazgatóság megbízásából és a CESCI, illetve az AEBR együttműködésével empirikus elemzést végzett a kormányok által a világjárvány első hullámában (2020 március-júniusában) a határ menti régiók lakóira bevezetett korlátozások hatásairól.

A tanulmány két dokumentumból áll, az első a nemzeti határokon tett intézkedések feltérképezésére összpontosít mind a lezárás szakaszában, mind a lezárások enyhítése után; elemzi ezen intézkedések konkrét hatásait a határ menti régiók lakosainak mindennapi életére; áttekinti a határon átnyúló struktúrák és megállapodások szerepét a járvány idején; és levonja a határterületeket érintő tanulságokat, valamint a jövőre vonatkozó ajánlásokat tesz. A második kötet 20 esettanulmány gyűjteményéből áll.